Fotowoltaika to nowoczesne urządzenie, które pozwala na zmianę promieni słonecznych w energię. Instalacja fotowoltaiczna jest w pełni ekologiczna i może stanowić alternatywne źródło energii, niezależne od dostawców oraz ewentualnych przerw w dostawach prądu. Dowiedz się, jakie ma zalety ta instalacja i jakie oszczędności może przynieść dla Twojego domowego budżetu?

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Podstawowym elementem, z którego składa się fotowoltaika są ogniwa fotowoltaiczne. Gdy za sprawą promieni słonecznych ogniwa nagrzewają się i dochodzi wówczas do przemiany energii słonecznej w prąd stały. Kolejnym istotnym elementem fotowoltaiki jest inwerter, który zamienia prąd stały w prąd przemienny. Prąd przemienny zasila różne urządzenia w domu, które nie mogą działać bez prądu.

Ile prądu uzyskasz z fotowoltaiki?

Prąd, który jest wytwarzany dzięki panelom fotowoltaicznym jest zużywany na bieżąco. Wszelkie nadwyżki trafiają do sieci i są tam magazynowane. Jest to niezwykle korzystne, ponieważ nadwyżki te mogą zostać wykorzystane na przykład w nocy, gdy nie ma promieni słonecznych oraz w miesiącach zimowych, gdzie liczba dni słonecznych jest znacznie mniejsza niż latem lub wiosną. Odebranie nadwyżek z sieci wygląda następująco: za każdą wyprodukowaną 1Kwh, przy założeniu, że instalacja jest obliczona na 10kWh można odebrać 0,8kWh.

Czy instalacja fotowoltaiczna jest droga?

Początkowy dosyć wysoki koszt założenia instalacji fotowoltaicznej rekompensują nadwyżki i oszczędności w comiesięcznych rachunkach za energię elektryczną. Ponadto, miejmy na uwadze, że gmina może dopłacić do każdej ekologicznej inicjatywy, ponieważ Unia Europejska chętnie dotuje takie przedsięwzięcia i finansuje częściowo także instalacje fotowoltaiczne. Fotowoltaika jest cicha i nie wymaga stałej obsługi właściciela. Ekologiczny prąd powstaje jedynie dzięki promieniom słonecznym i odpowiednim panelom fotowoltaicznym. Niezależność od dostawców i oszczędności finansowe przemawiają za tym, aby zdecydować się na inwestycję i cieszyć się darmowym prądem.