Ocieplenie domu to bardzo ważna kwestia, która pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy w okresie grzewczym, a także cieszyć się ciepłem w pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu.

W poprzednim ustroju restrykcje dotyczące termoizolacji znacznie się różniły. Dziś wprowadza się różnorodne rozwiązania, które pozwolą na wybór optymalny w każdym przypadku i korzystny pod względem finansowym. Jakie są metody ocieplania i ile to kosztuje? Domy można dziś ocieplać styropianem, wełną mineralną i piankami. Ocieplenie metra kwadratowego domu waha się od 130 do 180 złotych, a cena ta zależna jest od danego województwa, techniki ocieplania, a także pory roku, w której proces ten ma zostać przeprowadzony. Koszt materiałów wynosi od 80 do 110 złotych, a robocizna kosztuje od 60 do ponad 70 złotych za metr kwadratowy.

Nie jest to jednak koniec kosztów, do których należy doliczyć cenę kleju, tynku i zbrojenia. Do najczęściej wybieranych materiałów w Polsce należą styropian i wełna mineralna, która wygrywają z piankami ze względu na niższą cenę. Najczęściej stosuje się ocieplanie na mokro lub sucho za pomocą wełny mineralnej oraz ocieplanie na mokro za pomocą styropianu. W większości przypadków styropian okazuje się optymalnym wyborem, ponieważ jest najtańszy. Nie sprawdzi się jednak w przypadku konstrukcji drewnianych i ze starej cegły, ponieważ w najmniejszym stopniu nie przepuszcza pary wodnej. Wełna mineralna przepuszcza parę wodną, a ponadto pochłania dźwięki i jest bardziej wytrzymała. Ze względu na wysoką plastyczność, można ją z łatwością dopasować do ocieplanych miejsc.

Ocieplanie na sucho polega na wybudowaniu stelażu, który okala ściany domu, ułożeniu na nim wełny i wykończenia wszystkiego panelami. Jest to najprostszy sposób ocieplania domów, który może wykonać nawet jedna osoba, ale wiąże się z większymi kosztami. Warto również podczas ocieplania ścian, rozważyć ocieplenie dachu i stropu na poddaszu, piwnicy i podłogi na gruncie. Nie jest odkryciem, że nawet solidnie wykonane ocieplenie na niewiele się zda, jeśli okna są stare i nieszczelne. Przed dokonaniem wyboru w kwestii ocieplania domu, najlepiej jest skonsultować się ze specjalistami i wspólnie obliczyć, która technika i które materiały najlepiej się sprawdzą i będą najbardziej opłacalne.