Zarówno pellet jak ekogroszek to ekologiczne paliwa o doskonałych parametrach. Różnią się one nieznacznie od siebie, ale ich cechą wspólna jest bark emisji CO2 podczas spalania oraz konieczność zaadaptowania pieca lub zainstalowanie nowoczesnego pieca z funkcja automatyczną. Sprawdź, które z tych paliw pozwoli Ci lepiej ogrzać dom i które z nich dadzą największe oszczędności.

Pellet – czym się charakteryzuje?

Pellet jest w pełni ekologicznym paliwem, mającym postać drobnego granulatu. Pellet podczas spalania nie wytwarza popiołu i oczywiście, o czym była mowa powyżej – nie emituje szkodliwego dla zdrowia, a przede wszystkim dla płuc CO2. Pellet mimo bardzo dobrej kaloryczności, jest nieco mniej kaloryczny niż ekogroszek. Jest on jednak bardzo korzystny dla domowego budżetu – użycie automatycznego pieca pozwala na optymalne ogrzewania pomieszczeń, lub wyłączenie z procesu ogrzewania konkretnego pomieszczenia, tego z którego akurat nie korzystamy. Należy też pamiętać, że pellet należy do tak zwanej biomasy – powstał podczas obróbki drewna w procesie technologicznym, którego procesem końcowym jest powstanie ekologicznego paliwa, pelletu.

Przeczytaj artykuł: kaloryczność pelletu a ekogroszku

Ekogroszek – co musisz o nim wiedzieć?

Ekogroszek jest doskonałym paliwem o świetnych parametrach spalania. Kalorycznością nie ustępuje dla węgla kamiennego, ale równocześnie nie jest szkodliwy dla zdrowia. Ponadto, ekogroszek podczas spalania nie wytwarza popiołu, a użycie automatycznego pieca, pozwala na oszczędność nie tylko paliwa, ale i czasu potrzebnego na samodzielne dokładanie paliwa.

Czym lepiej palić – ekogroszek i pellet?

Podjęcie decyzji odnośnie tego, co wybrać – ekogroszek czy pellet, zależy od indywidualnych potrzeb, metrażu domu, rodzaju docieplenia, czyli izolacji domu. Oba te paliwa są ekologiczne i mają doskonałe parametry spalania, ale ekogroszek jest nieco bardziej kaloryczny, dlatego jest najlepszy do ogrzewania podczas mroźnej zimy. Dopłaty do piecy automatycznych są niezwykle korzystne, warto więc skorzystać z tej opcji i zminimalizować koszty całego przedsięwzięcia. Ogrzewanie ekogroszkiem i pelletem pozwalają na optymalne wykorzystanie potencjału tych nowoczesnych i w pełni ekologicznych paliw.